Građani Srbije koji letuju na crnogorskom primorju godinama unazad se žale na loše uslove za turiste u Crnoj Gori. Problemi sa kojima se srpski građani susreću počinju od cena raznoraznih usluga, preko loše higijene, kupanja na prljavim plažama punih smeća i fekalija, pa sve do neljubaznosti osoblja i meštana.
Ako ste turista iz Srbije koji nije uplatio zdravstveno osiguranje, platićete infuziju, ako vam bude bila potrebna kao našoj čitateljki,20 evra.
Kad izađete iz vode – koja u Igalu zna da bude masna kao da je puna nafte, a u Sutomoru, Petrovcu i Budvi zna da “smrdi na amonijak”, što je jasan pokazatelj da je materija koje u nju dolaze direktno iz kanalizacije – i poželite da se istuširate, na pojedinim plažama u Crnoj Gori će vam tuširanje naplatiti 50 centi.
Ako voda mnogo peni, kažu stručnjaci, to je siguran znak da se kanalizacija izliva u more, što je čest slučaj na mnogim plažama u Crnoj Gori.
– Pre nekoliko godina šetao sam plažom sa decom i video veliko vatrogasno crevo kako ulazi pravo u more. Strašno kakav se smrad fekalija osećao – otkrio je za Telegraf Aleksandar B.
– Svedoci smo da se fekalni sadržaj prazni u more u letnjim noćima, o čemu smo još ranije upozorili javnost, a mediji pisali. Meštani, turisti, ribari sa nevericom gledaju problem koji nas guši i truje. Nažalost, čekamo da se nešto samo od sebe reši. NVO aktivisti su godinama unazad čistili akvatorijum pristana od teško razgradivog otpada. Sada smo u nemogućnosti održavati akvatorijum bez adekvatne zaštite, jer fekalije cure u mandrać, a kada se tank prepuni direktno se u more sadržaj prazni – rekao je Žarko Jokanović iz petrovačke nevladine organizacije Turistička ambasada za podgoričke Vijesti.
Kad se uporede Crna Gora i Grčka, na većini plaža u Grčkoj – ako platite ležaljke i suncobran – dobijate kafu gratis. U Grčkoj je to često velika šolja ledene kafe i pun bokal vode za piće sa ledom.U Crnoj Gori je ova prakse, jednostavno rečeno, skoro nepostojeća.
Na pojedinim plažama naplaćuju posebno ležaljke, posebno suncobran, posebno kafu, posebno ulaz, a ekstra trošak je ulazak kolima na plažu. Ležaljke koštaju od 10 do 15 evra i često su obavezujuće, što znači da ne možete kulirati na nekoj plaži sa svojim peškirima, već ćete morati da iznajmite ležaljke i kupite kafu.
Pojedini turisti se žale da su im naplaćivali korišćenje toaleta kafića ili restorana blizu plaže.
Ako ostanete jedan dan u Crnoj Gori, a ne jedete i ne pijete ništa, i to će vas koštati skoro evro, jer turisti imaju obavezu da plaćaju boravišnu taksu 90 centi po danu.
Kada je hrana u pitanju, a pogotovo voće, to je luksuz koji ovoga leta u Crnoj Gori nećete moći sebi lako da priuštite. Ako poželite da jedete trešnje, moraćete da izdvojite čak četiri evra za kilogram, a za breskve 2,5 evra.
Ako poželite da pojedete pljeskavicu i kupite malu flaširanu vodu, za to ćete platiti od četiri do šest evra, a u Grčkoj za tu cenu imate kompletan ručak sa dezertom i kafom.
– Cene usluga parkinga u metropoli turizma variraju od parkirališta, ali višečasovno parkiranje na nekom od gradskih parkinga košta minimum od tri-četiri evra pa sve do 12 evra. U gradu nema nijednog slobodnog parking prostora, a gotovo svi parkinzi u zaleđu popularnih plaža se naplaćuju i to papreno