Preko jedne zgrade bio je raširen ogromni transparent sa njegovim likom. “Mnogo je vodio računa o svojoj romskoj zajednici i pomagao ljudima. Izvršio je integraciju Roma u rumunsko društvo, slao je članove zajednice u školu”, priča njegov rođak Jon Rudaru.
Ćoaba, star 58 godina, koji se 1997. godine samoproklamovao "kraljem Cigana u celom svetu", primljen je u teškom stanju u utorak u bolnicu u Antaliji, gradu na jugu Turske, gde je bio na odmoru.
Ćoaba, koji se oženio sa 14 godina, udao je 2003. godine svoju 12-godišnju ćerku Anu Mariju (Maria) za mladog Roma starijeg tri godine od nje. To je izazvalo kritike, tako da je Ćoaba obećao da će se boriti protiv venčavanja Roma u periodu adolescencije, čak i njihovog detinjstva, što je veoma rasprostranjena tradicija među tom zajednicom. Ćoaba je, između ostalog, podsticao romske porodice da izađu iz začaranog kruga siromaštva šaljući decu u škole, dok je stopa školovanja u okviru romske zajednice niža od nacionalnog proseka.
Predsednik Trajan Basesku (Traian Basescu), koji je sa Choabom godinama prisustvovao raznim romskim proslavama, izrazio je saučešće porodici Ćoabe i romskoj manjini, preneli su francuski mediji.
Pre sahrane njegov stariji sin Dorin je krunisan za “međunarodnog kralja Roma”, i tako ga nasledio na čelu najveće romske zajednice u Evropi, dok je sam Ćoaba 1997. godine nasledio svog oca koji je za vreme holokausta bio deportovan u Sovjetski Savez.
Romski sociolog Ćiprijan Nekula opisuje Ćoabu kao umerenog vođu i posrednika koji je koristio svoju propovedaonicu za prenošenje mnogih poruka, tražeći od Roma da ne prose po ulicama, da čekaju da napune 16 godina pa da tek onda stupaju u brak i da traže veća prava kao manjina.
“Kad bih ga pozdravio sa ‘ljubim ruke vaše veličanstvo’”, priča Nekula, “on bi mi odgovorio ‘dosta s tim glupostima’”.
Ćoaba je postao čuven po tome što je, kad je video kako njegova 12-godišnja ćerka beži iz crkve sa svog venčanja kako ne bi postala dete-mlada, postao aktivista za obrazovanje romskih devojčiaca i počeo da se zalaže da devojčice ne treba da se udaje pre nego što navrše 16 godina. Doduše, njegoa Ana-Marija se vratila nekoliko minuta kasnije i obavila svoju dužnost i udala se za čoveka koga joj je odabrao otac.
Na njega i njegovu politku veliki uticaj ke imala njegova supruga Marica, kojom se oženio kad su oboje imali 14 godina, i sa kojom je dobio četvoro dece.